UYGUN KIYAFET VE MALZEMENİN PÜF NOKTALARI

Trekking sporunda giyilecek olan giysilerin özellikleri ve mevsimine göre tercih edilmesi çok önemlidir. Yürüyüş esnasında kullanılan giysiler, kişinin hareket kabiliyetini kısıtlamamalıdır. Giysiler hafif olmalıdır. Giysiler, polar ve sentetik, çabuk kuruyabilen teri dışarı atabilen  kumaşlardan yapılmış olmalıdır. Çabuk ıslandığı, geç kuruduğu için pamuklu giysiler tercih edilmemelidir. Çok kalın giysiler giymek yerine, ince ince fakat kat kat giyinilmelidir. Çünkü bu giysilerin giyinilmesi ve çıkartılabilmesi oldukça kolaydır. 

Doğa yürüyüşünde mevsime uygun şapka, bere veya buff takmak, kişi için çok önemlidir. Çünkü kişi, vücut sıcaklığının büyük bir kısmını başından kaybetmektedir. 

Ayak bileklerini tam kavrayan, sert zeminlerde ayak tabanının az hissetmesini sağlayan, terletmeyen, su geçirmez postal ya da bot Ayakkabı giyilmelidir. Ayakların alışması açısından yeni ayakkabılar günlük kullanımda en az bir hafta kullanılmalıdır. Tozluk kullanmak konforu arttırdığı gibi suya, çeşitli böcek ve sürüngenlere karşı korunmayı da arttırır. 

Her mevsim Baton kullanmak iniş ve çıkışlarda eklemlere olan baskıyı azaltması ve denge sağlamaya yardımcı olması açısından önemlidir.

Günü birlik yürüyüşlerde 30-40 litrelik büyüklüğe sahip, bel ve göğüs bağlantısı olan, sırtımızı terletmeyen, yan tarafında su koymaya uygun cepleri olan bir Çanta tercih edilmelidir. Bel bağlantısı üzerinde cepleri olan çantalar kullanım rahatlığı sağlar. Kamp için ise, temel ihtiyaçlar arttığı ve çeşitlendiği için 50-65 litrelik çantalar tercih edilir.